۵ نکته اساسی درنگهداری از فرش دستباف

این روزا نگهداری از فرش دستباف به یکی از دغدغه هی مهم علاقه مندان و دوستداران فرش دستباف تبدیل شده ؛که چطور از این کالای نفیس که دارای ارزش مادی بسیار بالایی نیز می باشد نگهداری کنیم؟

ما قصد داریم در این مقاله روش هایی رو به شما معرفی کنیم تا حتی در محیط منزل خود نیز به راحتی از فرش دستباف نگهداری کنید:

 

 

 

۱. فرش دستباف را هیچ گاه (تا) نکنید

یکی از نکات نگهداری فرش دستباف پهن کردن آن است.و نکته ی حائز اهمیت درباره ی پهن کردن فرش این است که اگر زمینی که فرش بر روی آن پهن است در برابر تابش مستقیم نور آفتاب باشد به مرور زمان فرش پوسیده خواهد شد؛بنابراین فرش را در معرض مستقیم نور آفتاب پهن نکنید.برای این منظور می توانید هر از چند گاهی فرش را سرو ته کنید تا فقط یک قسمت آن در معرض آفتاب نباشد.

 

 

۲.فرش را در مکان مرطوب قرار ندهید

قرار گرفتن فرش در مکان مرطوب سبب بید زدگی و در نتیجه پوسیده شدن فرش می شود؛ بنابراین از قرار دادن اجسام خیس مانند گلدان برروی فرش یا نزدیک فرش دستباف خودداری فرمایید. زیرا که رطوبت گلدان سبب پوسیدگی و در نهایت بید زدگی فرشدستباف می گردد.

۳.مرمت  و شستشو و لکه برداری

اگر فرش شما دچار پوسیدگی و پارگی شد هر چه سریع تر نسبت به مرمت  و رفو کردن آن اقدام کنید چون با گذشت زمان فرش بیشتر دچار پوسیدگی میشود. برای  شستشو فرش دستباف زمان دقیقی را نمیتوان تعیین کردولی هر زمان که احساس کردید که فرش شما حالت کثیفی دارد و از رنگ و جلا افتاده است می توانید نسبت به شستشوی آن اقدام نمایید. هم چنین چنانچه چیزی برروی فرش دستباف ریخت بهتر است سریعا لکه برداری از فرش گردد. اما هر لکه ای حلال خود را دارد و می بایست حلال مناسبی که به الیاف فرش آسیب نمی زند را استفاده نمود. نکته مهم در این موضوع خطر رنگ دهی یاقاطی شدن رنگ در فرش دستباف می باشد.

۴. تمیز کردن فرش

هیچ گاه روی فرش را با جاروبرقی که مکش بالایی دارد جارو نکنید.چون باعث کشیده شدن تارو پود فرش میشود.هیچگاه ریشه های فرش دستباف را با جاروبرقی که مکش بالایی دارد جارو نکنید چون باعث کنده شدن ریشه ها میشود (ریشه های فرش یکی از مهم ترین عناصر زیبایی فرش می باشد) برای دریافت راهکار های بهتر برای حفظ ریشه های فرش به این مقاله

مراجعه کنید ۳ راهکار نگهداری از ریشه ها

۵. از گداشتن وسایل سنگین برروی فرش حودداری کنید

گذاشتن وسایل سنگین مانند پایه میز و مبل روی فرش سبب رد انداختن و پارگی فرش می شود.

 

 

منبع عکس: پینترست

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *