۳ راهکار مهم برای حفظ و نگهداری از ریشه های فرش دستباف

با توجه به قیمت بالای فرش های دستباف ، مراقبت و نگهداری درست از آنها ، بیش از پیش ضروری به نظر می رسد. در صورت عدم مراقبت اصولی ، با گذشت زمان شاهد پوسیدگی و در نهایت پارگی در فرش خواهیم بود.

 

یکی از بخش های مهم فرش های دستباف، قسمت ریشه آن است که بیشتر از سایر نقاط در معرض آلودگی و پوسیدگی قرار دارد به همین دلیل محافظت از ریشه فرش در مقایسه با سایر قسمت های فرش از اهمیت خاصی برخوردار است. افزایش عمر ریشه تا حدود زیادی بستگی به مراقبت از ریشه دارد.

ریشه فرش چیست؟

ابتدا به تعریف و شناخت ریشه فرش میپردازیم که ریشه فرش، از مهمترین اجزای فرش محسوب می شود که به شکل نخ های سفید و یا کمی کرم رنگ در انتهای فرش می باشد.

ریشه فرش شکل های گوناگونی دارد که میتوانیم به: ریشه های ساده ، ریشه های گره دار ، ریشه های توری و زنجیری اشاره کنیم. فرقی نمی کند که ریشه از چه نوعی باشد ، در هر صورت محافظت از آن ضروری است.

۳ راهکار مهم

۱.استفاده از کاور ریشه به عنوان بهترین روش نگهداری

بهترین روش نگهداری از ریشه ها کاور نمودن آنهاست که کاور ها انواع مختلفی دادرند که از میان ها کاور های توری بهترین هستند.زیرا  تبادل هوا در کاور توری از پوسیدگی ریشه جلوگیری می کند.

همچنین در این کاور از هیچ نو چسبی استفاده نمی شود و فقط انتهای بیرونی آن را باید با نوار چسب بست.این کاور با نگه داشتن ریشه های فرش در داخل خود ، از ورود کثیفی و خراب شدن ریشه ها جلوگیری می کنند و حتی در اثر رفت و آمد آسیب نمی بیند.

البته باید توجه داشت که، باید هر چندماه یکبار باید آن را تعویض نمود.در زمان انتخاب کاور بسیار دقت کنید چون در اکثر مواقع نامرغوب بودن کاور خود باعث خرابی ریشه ها میشود.میتوانید کاور ریشه ها را از قالیشویی ها و یا مراکز تهیه پلاستیک تهیه کنید.

 

۲.گره زدن ریشه ها 

گره زدن ریشه ها برای محافظت از آنها است . این کار از خراب و وا رفتن ریشه فرش جلو گیری میکند. اولین کاری که باید بعد از خرید فرش  دستباف باید انجام دهید گره دار کردن ریشه هاست.

روشهای مختلفی برای گره زدن ریشه های فرش وجود دارد که عبارت است از :

  • گره زنجیره ای
  • دو گره
  • گره نخودی

دو گره

۳.استفاده از لفاف دوزی

یکی از بهترین روشهای قدیمی برای نگهداری ریشه های فرش ،لفاف دوزی می باشد .در این روش نوع پارچه به کار رفته شده از جنس متقال و یا برزنت می باشد که در مواردی از جاجیم های ماشین بافت نیز برای لفاف دوزی ریشه های فرش استفاده می کنند.

دراین روش ریشه های فرش را باید تازده و داخل پارچه مربوطه قرار دهید. سپس هر دو طرف پارچه را به ابتدای بافت وصل کنید.

 

دلایلی که  نباید از چسب پهن برای محافظت از ریشه ها استفاده کرد:

  • احتمال این که ریشه های فرش به هنگام  تعویض کنده شود زیاد هست
  • چسب پهن به مرور زمان در اثر رفت و آمد ، قدرت چسبندگی خود را از دست می دهد و باید به صورت مرتب تعویض شود.
  • بدلیل مواد شیمیایی به کار رفته در ساخت چسب، سبب آسیب دیدن ریشه فرش می شود و ضرر مالی به همراه خواهد داشت .

به طور کلی آسیب رسیدن به ریشه های فرش میتوانید هرینه های زیادی برای مرمت و رفو ریشه های  فرش داشته باشد که در نتیجه می توان با رعایت چند اصول ساده برای حفظ و نگهداری از فرش ها از این آسیب ها جلوگیری کرد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *